Editör
Editör
@admin
  About
  • Followers 5
  • Following 5
  • Updates 21
  Joined November 07, 2018
 Admin
  Followers
gercekgelisim Nurdane Varış Psikolog Şebnem Gülcü Klinik Psikolog Elif Demirci psikologmerve
  Recently Rated

Zihin Dedikodusu ve Sakin Kalamama

2019-08-20
By: admin
Kategori: dedikodu
Zihin Dedikodusu ve Sakin Kalamama

Son zamanlarda iki şey çok ilgimi çekiyor. Birincisi insanın zihninde başkalarını eleştirmesi ve onlarla zihninde kavga etmesi ve insanın basit ve çok zor olaylar karşısında gene zihnindeki kötü ve gereksiz düşünceleri kontrol edememesi ve sakin kalamama sorunu.

Maalesef insanoğlunun en büyük zaafı bu belkide, dışardan kimsenin göremeyeceği şeyleri zihinde kendine sınırsızca yaşatması. Evet, kimse görmüyor diye galiba hepimiz düşüncemizde özgür sanıyoruz kendimizi ve zihnimizde sürekli bir hengame ve arbede var. Bir düşünce gidiyor diğeri geliyor veya sadece bir şey odaklanıyor diğer şeyleri de aralarda mola vermek için düşünüyor gibiyiz. Bu düşünce arbedesi iyi değil ve son vermek gerek.

Ben birincisi hakkında uzun yıllar düşündükten sonra buna "zihin dedikodusu" adını verdim. Çünkü ben bunu anlamayı çok istedim son zamanlarda. Yani dedim ki eğer ben bir kişiysem kafamda bu insanları kimle çekiştiriyorum? Yine kendimle çekiştiyorum cevabını buldum.  Bu yüzden "dedikodu" diyorum çünkü dedikodu için en az iki kişi gerekir ve biz zihnimizde adete ikinci bir kişi yaratıp onla bir şeyi özgürce ve bazen haksızca ve aslında tamamen gereksizce çekiştiriyoruz. Evet bunun adı olsa olsa "zihin dedikodusu" olur. Ve maalesef bunu yapmaktan başka şeylere de odaklanamıyoruz. Ailemizden biri, arkadaşımız veya sevdiğimiz kişi veya işten birisi... Fark etmiyor gün içinde hepsi hakkında zihnimizdeki ikinci bizle çekiştiriyoruz.

Buna son vermemiz gerektiği çok açık. Çünkü bu çatışma enerjimizi tüketiyor ve günlerimizi boş yere harcıyor. Oysa amacı "çatışma" ve "haklılık savaşı" olan bu zihin dedikodusunu bırakırsak gerçekten işlerimize ve hayatımıza odaklanabileceğiz.

Burda temel prensip kendimize "suç bende hata bende ben nasıl böyle insanlarla gereksizce ve ölçüsüzce muhatap oldum ki bu zihin dedikosuna sebep olacak şekilde hayatımda bu şekilde yoğun olarak var" diyebilmek. Öyle ya çoğu zaman bu zihin dedikodusunu yaptığımız kişileri karşımıza alıp zihnimizde söylediklerimizi yüzüne söyleyemiyoruz. Sonuç olarak, en kolayı olarak bize kalan bu oluyor; zihin dedikodusu...

Bunun en temel ve kötü sonucuda, sakin kalamama sorunu olarak hayatımızda önümüze çıkması... Evet bu zihin dedikoduları bizim sakin kalmamıza engel oluyor gün içinde ve işlerimize ortak oluyor. Çünkü bir şey yaparken ilgisizce veya ilgili olarak zihnimizde çağrışımlarla sorun yaşadığımız bu insanları zihnimize kabul edip meşgul olduğumuz şeyle beraber onlarla da kavag ediyoruz.

Sonuç olarak, yaptığımız şeylerde başarısız oluyoruz veya yapmak istediğimi çalışmak istediğimzi seviye çalışamıyoruz.

Umarım bu yazıyı bir dizi haline getirebilirim. Şimdilik bu kadar, zihin dedikodusundan vazgeçmeniz ve sakin kalmanız dileğiyle...

YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ LÜTFEN AŞAĞIDAN YORUM ELEŞTİRİ YAZIP BEĞEN YAPINIZ VE BUTONLARLA DİĞER SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞINIZ


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags