Editör
Editör
@admin
  About
  • Followers 5
  • Following 5
  • Updates 21
  Joined November 07, 2018
 Admin
  Followers
gercekgelisim Nurdane Varış Psikolog Şebnem Gülcü Klinik Psikolog Elif Demirci psikologmerve
  Recently Rated

Sosyal Medya Psikolojisi ve Biz

2019-03-13
By: admin
Kategori: Editörden
Sosyal Medya Psikolojisi ve Biz

Her gün twitter ve facebooka girdiğinizde haber kaynağına insanların yazdıklarına veya paylaştıklarına hiç şöyle bir bakıp, "bunlar ne yapıyor, biz neler yapıyoruz böyle?" diye düşündüğünüz olmuyor mu? Fenomen olmaya çalışanından tutun, takipçi sayısı beğeni sayısı peşinde koşana adeta herkes küçük şeyler yapmak ama çok beğenilmek peşinde.


Olabilir aslında bunlarda evet, gayet doğal, çünkü yaşam o kadar zor ve rekabetçiki yeni dünyada, internetin sağladığı bir imkan olarak insanlar kendinlerini ifade etme ve bir değer görme güdüsü ile sosyal medyada kendilerini çok çaba sarf etmeden ve özenmeden ifade etmeye ve göstermeye çalışabilirler. Sorun bu değil bu, asıl sorun şu ki, neden peki düşüncelerimizi ve ilgili olduğumuz konuları derli toplu açıklayıcı şekilde bir yerde, mesela bloglarda yazmıyoruz veya videolarla anlatmıyoruz hiç düşündünüz mü? Özellikle facebook ve twitter da ayaküstü yazılmış ve kısa bir yere sığdırılmaya çalışılan düşücenler sizi hiç mi yormuyor? Ben açıkası zorlanıyorum bunları sürekli yapan insanları görünce. Bir instagram veya facebook ve twitter postuna bakınca o insanın gerçekte ne düşündüğünü ve hissetiğini ve asıl neyi ifade etmek istediğini yazamadığına anlatamadığına inanıyorum.

Son 10 yıldır sosyal medya ile beraber bakarsak, aslında hepimiz için bir tür düşüncesini tam olarak ifade edememe/belirtememe kaosu ve bir şeyi yeterince öğrenememe sorunu yaşanıyor. Hepimiz düşüncelerimizi aceleyle kısa ve öz yazmaya çalışarak büyük bir efor sarf ediyoruz. Bunun bir sorun haline gelmesi, bizim bu tür şeylere çok fazla odaklanıyor olmamızdan ve dernlilkli olarak bir konuyu bakmadan küçük küçük fast food düşüncelerle beynimizi doldurmamızla başlıyor. Sonuç olarak yarım yamalaak şekilde beynimize doldurduğumuz şeyler bizi herşeyden biraz biel ama bir şeyleri yeterince bilmeyen ve dolayısıyla eksik ve yanlış bilen insanlar haline getiriyor.

Neden çoğu kimse bir gündem ve ilgilendiği bir konu üzerinde bir blog yazıp linkini paylaşmıyor hiç düşündünüz mü? Çünkü işin kolayına kaçmayı da seviyoruz, ülkeyi siyasi bir partiye üye bir sivil toplum örgütüne üye olmadan internetten kurtarmaya çalıştığımız gibi, okumayı yazmayı da en kolay şekilde yapmak istiyoruz ve 100-200 karakterde az ve eksik düşünceler üretiyoruz ve onlarla hayatımızı yapıyoruz, herşeyi kısaca yapıyoruz  ve sonuç olarak kaba tabirle "laf koyma"larla konuları halletmeye çalışıyoruz. Oysa oturup düzgün bir şekilde yazılar yazabilir ve bunları insanlarla paylaşabiliriz. Kavga etmeden laf koymaya çalışmadanda bir şeyleri ifade edebiliriz. Ve bu bir miras olarak kalabilir gelecek nesillere.

Yazmakta okumakta zor değil aslında. Biraz sakinleşmeye ve kendimizi nitelikli hale getirmeye karar vermemiz gerekir sadece.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags