Editör
Editör
@admin
  About
  • Followers 5
  • Following 5
  • Updates 21
  Joined November 07, 2018
 Admin
  Followers
gercekgelisim Nurdane Varış Psikolog Şebnem Gülcü Klinik Psikolog Elif Demirci psikologmerve
  Recently Rated

Bu bir çağrı ve yalvarıştır.. Kendimize ve Birbirimize Daha Çok Yardım Edebiliriz

2019-04-23
By: admin
Kategori: Editörden
Bu bir çağrı ve yalvarıştır..  Kendimize ve Birbirimize Daha Çok Yardım Edebiliriz

Lütfen duyun...

Kendimize ve Birbirimize Daha Çok Yardım Edebiliriz

"Evet, ama nasıl?" dediğinizi duyar gibiyim.

İki tane temel şey var; dışarıya ve yaptığımız işlerimize odaklanmak yani insanlara yardım etmek kendimize yardım etmek...

Ülkemizdeki veya dünyadaki kişisel veya toplumsal mevcut durumumuz, içinde bulunduğumuz hal ne olursa olsun, hayatımızdaki tek sağlam olan çözüm; mevcut en kötü veya en iyi anımızda kendimize ve tanımadığımız insanlara öncelikle iyi bakmak ve sonra yardım edebilmemizdedir. Geçmişe ait kin, kavga, öfke veya adına ne dersek diyelim, ailemizle veya sevdiğimiz kişiyle ve başka kişilerle yaşadığımız sorunlar. Öncelikle bilelimki, bunların hepsi hep vardı ve bir şekilde bizi zor zamanlarımızda daha fazla sıkıntıya sokuyorlar ama çok zor olsa da bunlarda geçicidir ve bunlarla ilgili durumumuzu daha kolayca yönetebiliriz. Sorunlar var evet..  Evet hepsi gerçekten düşüdüğümüz kadar varlar ve değişmesi zaman alacak şeyler, ama bunların dışına çıkabildiğimiz anları yakalamak çokta zor değil. Mevcut anayolumuzdan çıkıp yeni patika yollar bulmak ve yolu ve zamanı kısaltmak bir diğer hedefimiz olmalı. Çünkü tek bir yön yok hedefe giden ve gideceğimiz yeni yolun ve varacağımız sonucun ne kadar şahane olacağını da bilemeyiz.. Bilmediğimiz yeni yolların daha kısa ve güzel varış noktaları olmayacağını kim söyledi?

Her ne kadar şu an kötü olsakta, öncelikle başta dışardaki tanımadığımız kişilere ve hayatlara mevcut bakış açılarımızı değiştirdikçe değişim sandığımızdan daha hızlı gelecektir. Tanımadığımız insanlara gülümsemek ve onlarla alttan alarak daha mütevazi dille konuşmak ve iyilik yapmak.. Zor anlarda çok zor belki ama yapabiliriz ve değişimin anahtarı budur; çünkü tanıdıklarımızla sorun yaşadığımız için bu haldeyiz ve tanımadığımız insanları da onlar yüzünden yargılıyoruz.. Kendimize ve yabancı insanlara en kötü halimizde aslında iyi davranabiliriz. Çünkü sorunun asıl kaynağı kendimize ait yanlarımızdaki gücümüzden ve yeni yollar bulma fikrinden vageçmemizden ve tanıdığımız ve tanımadığımz insanlara mütemadiyen kötü davranmamızdan kaynaklanıyor. Bunun kısa vadede çözümü ise tanımadığımız insanlara karşı açık, höşgörülü, ölçülü, mesafeli şekilde iyi olmamızda.

Bulunduğunuz yerden çıkın ve tanımadığınız insanlar hakkındaki bakış açınıza şefkat ve hoşgörü ve iyilik katın. İçinde bulunduğumuz maddi zorluklar veya başka bizi üzen şeyler, hepsi paylaştıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır.. Çünkü bu şekilde yeni bir odak alanımız olacaktır; dışarısı yani olması gereken kendimiz olan yer... Yani sorun yaşadığımız insanlara dair zihnimizde mola verdiğimiz anlar.

Önemli olan her hangi bir dar ve geniş zamanda tanımadığımız insanlara yani birbirimize ve kendimize yapmak istediklerimizde yardım etmektir ve öncelikle her şeye rağmen kendimizle ve insanlarla olan iletişimimizi sağlıklı ve güzel bir dille gerçekleştirmektir. Bu çevremizdeki insanlarla olan iletişimimizin girdiği darboğazdan bizi kurtaracaktır ve onlarla yeni bir hayat düzlemine geçeceğizdir.

Zor değil, bir blog veya kanal açın, bir yazı yazın bir tane alışılmışın dışında bir şey yapın ve onu paylaşın.  Bunu yapmak istediğiniz iş ve eğitiminiz ve alanınız neyse onun hakkında da yapabilirsiniz. Tıpkı benim şuanda en zor zamanımda bu farklı yazı yazarak bir yol açamaya çalışmam gibi. Bu size mevcutta sorun yaşadığınzı şeyleri ve kişileri unutturacaktır.

İster işsiz olalım ister işimiz olsun, paramız olsun olmasın zamana bağlı olarak bu değişir. Sevdiğimiz ve dışarda tanımadığımız herkese karşı birer hoşgörü ve saygı ve yardım etme sorumluluğumuz var. Bunlar onlarla içinde yaşadığımız en zor zamanımızı da bri şekilde geçirmeye değiştirmeye yardım edecektir...

Önemli olan kendimizle bu şekilde yardımlaşmaktır. Şimdi dışarı çıkın, bakış açınızı değiştirin insanlara ve kendinize zaman verin ve öğrenmeye ve bir meşgüliyet edinmeye çalışın. Çalışmak en güzel terapidir. Ve çalışmak için yeterince kaynaa sahibibiz çünkü internet gibi sonsuz bir kaynaa erişebiliyoruz.

Önemli olan neyle ilgilenmek istediğimiz karar vermektir.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags