Kln. Psk. Begüm Uğurgel
Kln. Psk. Begüm Uğurgel
@begumugurgel
  About
  • Followers 0
  • Following 0
  • Updates 1
  Joined September 30, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

İstanbul Şehir Üniversitesi - Psikoloji

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi - Klinik Psikoloji

Şema Terapi

  Followers
  Recently Rated

Yüzleşmenin Getirdikleri


By begumugurgel , 2018-10-22
Yüzleşmenin Getirdikleri

Anıları hatırlama biçimimizin ne kadar aldatıcı olabileceğini biliyorum. Kendimizi kötü hissettiğimizde hem geçmiş, hem an, hem de gelecekteki olumsuzluklara odaklanırız. İyi hissettiğimizde ise tam tersi olur.

Geçmişe ait bir olayı üzüntüyle hatırlamaya çalışırsak, olaya ait her parça yıkıcı bir etki yaratır. Sonunda kendimizi pişmanlık, suçluluk, belki kaygı hissederken buluruz.. Bunlar da beraberinde büyük bir değiştirme ya  da düzeltmeye çalışma isteği getirebilir, şöyle yapsaydım böyle yapsaydım diyebiliriz. Daha da kötüsü geçmişi değiştiremeyeceğimizi bilen beynimiz, çözüm için geçmişteki sorunları bugüne getirir. Senaryolar tekrar edebilir ya da şu anda deneyimlediğiniz bir olayı geçmişte yaşadığınız olay üzerinden değerlendirerek tepki verebilirsiniz. 

Sevgili Kendini Sevmeyen


By begumugurgel , 2018-09-30
Sevgili Kendini Sevmeyen

Doğamız gereği her birimiz hayatta kalmaya programlanmış olarak dünyaya geliyoruz. Bunu yaparken sadece fizyolojik ihtiyaçlarımızı değil, ait olma, kapsanma, duygusal olarak güvende hissetme, sevme  ve sevilme gibi temel duygusal ihtiyaçlarımızı da karşılamak için savaşıyoruz. Bu duygusal ihtiyaçları sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için, kendinize, potansiyelinize, yeterliliğinize ya da siz ona ne demek isterseniz ona inanmanız gerekiyor. İnanmadığınız da ne mi oluyor? Hayatta kalma programı otomatik olarak hala çalışıyor ve duygusal ihtiyaçları da elde olan imkanlarla da olsa karşılamak için adımlar atıyor. Duygusal ihtiyaçların da fizyolojik(temel) ihtiyaçlar gibi bir şekilde karşılanması gerek çünkü. Ama duygusal temelimizin sallantılı olduğu koşullarda bunu sağlıksız bir biçimde yapmak da bir seçenek.Bunu sağlıksız bir biçimde yapmak ise sallantılı bir duygusal temel ile, hatalı, yaralayıcı temel çekirdek inanışlar neticesinde gerçekleşebiliyor. Duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamak için aslında ödememeniz gereken büyük,yaralayıcı bedeller ödeyebiliyorsunuz.