Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated
Bi Şey Yapmalı! Kronik Tembelliği (Atalet) Yenmek

Maalesef çoğumuzun hayatından şikayet ettiği şeylerin temel sebebi, bir şey yapıyor gibi görünüp aslında çok az şey yapıyor olmamızdır. Günün 8 saati iş 8 saati uyku 8 saatinin ise en az 2 saatini yeni bir şeyler yapmaya harcayacakken dönüp baktığımızda nerdeyse hiçbir şey yapmadığımızı görüyoruz. Yerimizde sayıyor olmamızın ana sebebi maalesef bu. Başka bahaneler armaya gerek yok.. Özellikle yaz aylarında koyuverme moduna da giriyoruz ama bu geleceğimiziçin tehlike demek. Zaten toplum olarak boşvermiş, gamsız, plansız, tembel ve umutsuz bir yapıdayız ve bu hayatımızı gerçekten inanılmak çıkmazlara götürüyoruz ve bizler oralara nasıl gittiğimize inanamıyoruz.

Halbuki Hayat Adlı E-Kitabım Hakkında


By gercekgelisim, 2019-06-26
Halbuki Hayat Adlı E-Kitabım Hakkında

2002 ile 2010 arasındaki kişisel gelişim okurluğum sonucunda 2010 yılında geldiğim noktaya baktığımda kendimle ilgili birçok şeyin yanlış ve benimde epey başarız ve mutsuz olduğumu gördüm. Neden böyle olduğuna bakınca, kişisel gelişim kitaplarından öğrendiğim şeylerle ilgili olabileceğini düşündüm ve üzerine düşündükçe gerçekten kişisel gelişim kitaplarındaki temel anlayışta ciddi sorunlar, eksikler ve yan etkiler olduğunu gördüm ve bunları kısaca yazmaya karar verdim, ama zamanla 200 sayfalık bir kitaba dönüştü. Kitaba Halbuki Hayat... adını verdim çünkü; gerçekte hayatın kişisel gelişim kitaplarında anlatıldığı gibi de olmadığını ifade edecek bir isim arıyordum. Bildiğiniz üzere halbuki; gerçekte ve aslında anlamına gelmektedir. Bu süreçte kişisel gelişim kavramını topyekün reddetmeyen ama eksiklerini dile getiren ama alternatif olacak olan bir gelişim psikolojisi isiminede ihtiyaç duydum ve önerilerimi de Gerçek Gelişim adı altında topladım... Evet, gerçek bir kişisel gelişimin nasıl olabileceğini bu kitapta ve sayfada ve burada web sitemizde yazıyorum. Kişisel gelişim okuru olan sizlerinde buna ilgi ve desteğini bekliyorum. Bana sayfadaki Mesaj Gönder butonundan yazabilir kendi tecrübe ve fikirlerini veya varsa sorularınızı iletebilirsiniz.  Ömer D. VURAL

Bilinen mantığı ile insanı aşırı iyimser ve atılgan yapan kişisel gelişim düşüncesinin, insanın gerçekteki doğasına ve dünya yaşamı şartlarına göre eksik bilinçli, çok fazla yan etkileri ve olumsuz sonuçları olacak şekilde bir zihin yapısı oluşturduğunu ve fazlaca iyimser olduğunu iyice anlamamız gerekir artık.

Sınırkişilik (Borderline) Sevgilinizle Nasıl Geçinebilirsiniz?

Bu çok zor bir soru ve hatta cevabı sınırkişilik bir sevgilisi olan çoğu kişi için "imkansız" diye de bakibilir, ama bunu mümkün kılmanın yolları var. Elbette bu büyük bir efor gerektirir bir sınırda kişilikle bir hayatı paylaşmak. Ya da tam tersine az efor gerektirir eğer ona tahammül etmeyi başarırsanız ama eğer sevgi, saygı ve samimiyet ve sadakat üzerine bir ilişki beklentiniz varsa bu iş size kolay olmayacaktır. Çünkü karşınızda sürekli ona karşı geçmişte iyi olarak  yaptıklarınızı hiç umrunda olmadan unutup geçmişte yaptıklarınıza hiç bir anlam yüklemeyen ve sürekli şuan üzerinden sizi yargılayan ve istekleri sürekli büyüyerek değişen, sizi her fırsatta yargılayan ve son derece menuniyetsiz olan, manevi ve maddi gereksinimlerinde doyumsuz biri var. Ve böyle bir kişi ile eşit bir ilişki pek mümkün değildir.

Ekonomik Krizde Kişisel Bunalımdan Çıkmak ve Kazanç Elde Etmek Adına Yeni Neler Yapılabilir?

Ekonomik kriz olsun veya olmasın aslında girişimcilik için (ya da buna girişimcilik demeyelim, malum girişimcilik mazisi kötü olanlar bu kelimeyi duyunca benim gibi hemen mevzudan yazıdan soğuyabilirler) kısaca kişisel bunalımdan ya da istikrarsız hayattan ve boşa geçen zamandan kurtulmak ve asıl amaç; kazanç elde etmek için nasıl düşünmeliyiz ve neler yapabiliriz?

Evet, konumuz bu ve bunun nasıl olabileceği... Önce neler var iş anlamında ona bakalım ve bu arada bakışımız, zihnimiz ve yöntemimiz ne ve nasıl olmalı ona da bakalım..

Narsist ve Borderline Kişiliklerle Tecrübelerim -1

Bu iki kişilik türüne dair elbette söylenecek şeylerin uzmanı değilim, ama bu iki en sorunlu insan ilişkileri olan kişiliklerle ilgili söyleyecek tecrübelerimi size anlatmak isterim. Çünkü, bu iki kişilik türü ile pratikte nasıl bir iletişim ve ilişki biçimi içinde olduğumuzu ve yaptığımız hataları bilmemiz gerekir. Aksi takdirde çok üzücü şeyler yaşayabiliriz geri dönüşü asla olmayan. Yani bu iki kişilik türünün bize ne tür davranışlarda bulunduğunu bilirsek, ona göre daha dikkatli olabiliriz.

Her şeyden önce kişisel gelişim yazarları, büyük bir bilgiçlik üslubu ve hayatı çok iyi bilme edalarıyla hitap etmemeliydiler okurlarına ve kitaplarını gerçekçi ve makul bir üslupla yazmalıydılar. Ve en önemlisi bir kitapla insanların hayatlarına fütursuzca müdahale etme konusunda kendi sınırlarını yani hadlerini çok iyi bilmeliydiler. Bu ölçülü ve mesafeli yaklaşımı da baştan okurlarına iyice söylemeli ve hissetirmeliydiler ve; onların mevcut hayat gerçeklerinin kendi kişisel gelişim kitaplarında kendilerinin anlattıkları yöntemlerden daha bağımsız başka özel veya genel gerçeklerle şekilleniyor olduğunu, dahası insanların doğal yaşam çizgilerinin onların anlattıkları kişisel gelişim metotlarının dışında daha çok kişiden kişiye göre değişen farklı etkenlere bağlı olarak gelişebileceğini kitaplarının başından başlayarak anlatmalıydılar.


Kişisel Gelişim Kitaplarının Muhtemel Yan Etkileri

“Kişisel Gelişim kitabının da yan etkisi veya kusuru mu olur?” diyebilecekler başta olmak üzere ve en azından aklımızda bu konuda belli bir fikrin oluşması ve bu tür kitaplardan daha önce okuyanların da daha iyi fark etmesi için kişisel gelişim kitaplarının okurlarında oluşturabileceği başlıca yan etkileri hemen kitabın başınd madde madde değinmek istiyorum.

 / 2