Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated

Bi Şey Yapmalı! Kronik Tembelliği (Atalet) Yenmek

2019-08-07
By: gercekgelisim
Kategori: tembellik
Bi Şey Yapmalı! Kronik Tembelliği (Atalet) Yenmek

Maalesef çoğumuzun hayatından şikayet ettiği şeylerin temel sebebi, bir şey yapıyor gibi görünüp aslında çok az şey yapıyor olmamızdır. Günün 8 saati iş 8 saati uyku 8 saatinin ise en az 2 saatini yeni bir şeyler yapmaya harcayacakken dönüp baktığımızda nerdeyse hiçbir şey yapmadığımızı görüyoruz. Yerimizde sayıyor olmamızın ana sebebi maalesef bu. Başka bahaneler armaya gerek yok.. Özellikle yaz aylarında koyuverme moduna da giriyoruz ama bu geleceğimiziçin tehlike demek. Zaten toplum olarak boşvermiş, gamsız, plansız, tembel ve umutsuz bir yapıdayız ve bu hayatımızı gerçekten inanılmak çıkmazlara götürüyoruz ve bizler oralara nasıl gittiğimize inanamıyoruz.

Sosyal medyaya ayırdığımız zamanın haddi hesabı yokken, planlı olarak bir hobi, ekstra iş veya geleceğimize katkı sağlayacak başka bir şey yapmadığımız çok ortada. Günde 1 saat bir müzik aleti veya dil öğrensek veya bir blog yazsak veya evdeki tamir edilecekleri tamir etsek veya çok istediğimiz şeylere günde 1 saat zaman ayırsak şuan ne maddi ne de manevi ne de bir iş konusuna yetenek ve yeterllilik sorunu yaşamazdık.

Peki nasıl olacak nasıl harekete geçeceğiz diye sorabilirsiniz.?

Bunun cevabı çok basit aslında, kendimizi dürtmek ve harekete geçirmek ve unuttuğumuz ve yapmak istediğimiz şeyleri aklımıza getirmek ve onlara bir yerden başlamak. Çünkü tembel,umutsuz insan planlı bri şekilde aktive edemez kendini ve bunun ilk ateşlemesi rastgele anlık olmalı.Yani oda çok dağınıkken ve hergün böyle yaşarken bir anlık duyguyla kalkıp odanı düzeltmek gibi. Bunun başka versiyonu işte.

Tabi bunları yaparken karamsarlık içinde olmamak ve çok düşünmemek gerekir. Sadece birşey yapma isteği...

Maalesef bunu yapmakta bile zorlanıyoruz ve bunun adı kronik tembellik aslında, kronik iyileşmez demek.. Belkide bu hale geldik ama en azından hala bir şeyler yapabiliriz. Benim bu yazıyı yazmaya karar vermemde aslında bir tür bu kronik tembellikle mücedale anlamında ve bende sizlerden çok farklı değilim..

Çözüm basit aslında dediğim gibi bir yerden başlamak ve bunun için biraz panik moduna girmek kendinizi harekete geçirmenizi sağlayacaktır. Yani kaygılanmanız gerekir biraz kendi geleceğiniz hakkında. Çünkü gamsızlık tembelliği doğurur ve besler.

Bunun yenmek içinde kaygı modumuzu biraz aktif etmektir. Ne yapacağınız neyi nasıl yapacağınız önemlideğil yeterki kaygılanın elinize bir şey alın başlayın.. Yazarak yapın yada bir konu seçin ve ona başlayın ve süreci takip edin...

Ama sistemli olmak gerektiğini ve bunu sürekli yapmanız gerektiğini ve modunuzun düştüğü anlarda kendinizi tetiklemeniz gerektiiğini bilin..

Kısaca bu şekilde, hayatınızın en büyük problemi de son bulacak ve insanlarla değil, işinizle yani kendinizle meşgul olacaksınız.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags