Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated

Narsist ve Borderline Kişiliklerle Tecrübelerim -1

2019-04-10
By: gercekgelisim
Kategori: gerçek gelişim
Narsist ve Borderline Kişiliklerle Tecrübelerim -1

Bu iki kişilik türüne dair elbette söylenecek şeylerin uzmanı değilim, ama bu iki en sorunlu insan ilişkileri olan kişiliklerle ilgili söyleyecek tecrübelerimi size anlatmak isterim. Çünkü, bu iki kişilik türü ile pratikte nasıl bir iletişim ve ilişki biçimi içinde olduğumuzu ve yaptığımız hataları bilmemiz gerekir. Aksi takdirde çok üzücü şeyler yaşayabiliriz geri dönüşü asla olmayan. Yani bu iki kişilik türünün bize ne tür davranışlarda bulunduğunu bilirsek, ona göre daha dikkatli olabiliriz.

İkiside öncelikle aynı kişilik grubunda yer alıyor. Bu yüzden temel olarak ikisiyle ilgili tecrübelerimi aynı başlık altında anlatmak isterim.

Öncelikle bu iki kişilikle uzlaşmak pek mümkün değildir. Çünkü hem borderline hemde narsist kişilikler, karşı tarafla eşit bir şekilde; iki tarafı da mutlu edecek şekilde anlaşmış olma halini bir anlamda yenilgi veya kontrolü karşı tarafa verme olarak algıladıkları için onlar için bu durum ciddi bir sorundur, ya tam hakim olmak veya durduk yerde arıza çıkarmak ve eleştirmek şeklinde savaş halinde bulunma halini seçme isterler ve bu onlar daha geçerli ve makul haldir.

Bu yüzden asla sizin onlara ne kadar iyi niyetle davrandığınızı ve onun için endişe duyduğunuzu anlamazlar ve sürekli sizi başka türlü anlarlar ve samimi ve iyi davranışlarınıza başka kötü anlamlar katmaya çalışırlar.

Bu anlamda, narsist ve borderline kişilikler için ikili ilişkiler asla normal ve gelişerek devam etmez ve bir ileri bri geri şeklinde ilişkide oldukları herkesi mutsuz ederler ve onları kontrolleri altına alma ve yönetme eğiliminden vazgeçmez ve onlara itaat etmenizi beklerler. Bu anlamda büyüklük yani kendini üstün görme halleride çok baskındır.

Onlar için kavganında normal iletişiminden bir usulu ve sınırı yoktur ve sizi en sert şekilde vurmak için  her şeyi kullanıp sizin asla söylemeyeceğiniz ve yapmayacağınız şeylere sürüklemeye çalışırlar. Çünkü onlar için sonuç önemlidir ve kazanmak ve hakim olmak için her yol mübahtir. Evet bunu belki herkes zaman yapabilir ama onlar için her zaman olabilir bir şeydir bu.

Şimdi diyebilirsiniz ki, "neden bu iki kişiliği kavgacı olarak tanıtıp öyle anlattınız sürekli?". Maalesef öyle ve birinci şey bu çünkü anlatılması gereken. Bu iki kişilikle ailenizden, özel hayatınızda veya iş hayatınıza bir araya geldiğinizde uzlaşma noktaları bulmanız çok zordur veya olsa bile istikrarlı değildir ve bir gün içinde bile değişebilir ve siz buna şaşırırsınız.  Şaşırmamanız ve şok olmamanız için anlatıyorum. Öncelikle bahsedilmesi gereken şey bu. Çünkü normal kişilikler de, temelde arıza çıkarsalar da genelde bir tür herkes için iyiyi gözeterek, sağlıklı düşünme ve ilkeli hareket etme ve insanlara karşı sürekli erdemli davranma ve bunu özel ilişkilerinde de yaşama ve geliştirme eğilimindedirler. Bu anlamda öz eleştiri, empati, özveri ve saygı duyma gibi ikili ilişkiler için önemli şeyleri yapmak normal kişilikler için biraz daha kolayken narsistler ve borderline kişilikler için bunlar çok zordur hatta yok denecek kadar azdır. Onlar için temelde hayat ve ikili ilişkiler hem tansiyonu yüksek bir durumdur ve bunun normal olması onları tedirgin eder.

Bunu kendilerinin de bilmesi gerekiyor. Paraları varken güçlüyken bile kendilerini tehdit altında hissederler ve bu anlamda durduk yerde arıza çıkarmak ve karşı ktarafı eleştirmek ve onu bri yerinden burma eğilimindedirler. Özellikle de yaptıkları hataları inkar etmede uzmandırlar. Ve sizi öyle bir yere sürüklerlerki kendinizi onun hatalarını hiç konuşamayacak halde ama kendinizi sürekli eleştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Devamı gelecek...


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags