Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated

Ekonomik Krizde Kişisel Bunalımdan Çıkmak ve Kazanç Elde Etmek Adına Yeni Neler Yapılabilir?

2019-04-11
By: gercekgelisim
Kategori: gerçek gelişim
Ekonomik Krizde Kişisel Bunalımdan Çıkmak ve Kazanç Elde Etmek Adına Yeni Neler Yapılabilir?

Ekonomik kriz olsun veya olmasın aslında girişimcilik için (ya da buna girişimcilik demeyelim, malum girişimcilik mazisi kötü olanlar bu kelimeyi duyunca benim gibi hemen mevzudan yazıdan soğuyabilirler) kısaca kişisel bunalımdan ya da istikrarsız hayattan ve boşa geçen zamandan kurtulmak ve asıl amaç; kazanç elde etmek için nasıl düşünmeliyiz ve neler yapabiliriz?

Evet, konumuz bu ve bunun nasıl olabileceği... Önce neler var iş anlamında ona bakalım ve bu arada bakışımız, zihnimiz ve yöntemimiz ne ve nasıl olmalı ona da bakalım..

Öncelikle mevcut ülke şartlarında veya genel olarak gelir veya kazanç dediğimizde 3 şey var aslında;

- çalışmak

- internet üzerinden kazanç

ve interneti dışı fiziki kazançlar..

Yani eğer çalışmıyorsak, iki şey var önümüzde kazanç adına; birincisi sanal şeyler ikincisi ise fiziki şeyler..

Bu ayrımı yapmak bizi daha netleştirecektir. Sanal veya fiziki şeylerde de ikisinde de temelde iki seçenek var kazanç için önümüzde; ya al-sat yapmak veya içerik/hizmet üretmek ve satmak...

Önce sanal işlere biraz açıklama getirelim.. Malum kelime sanal deyince insan bir gelir olmaz veya bu bir iş olamaz hissine kapılıyor ama öyle bakmamak lazım google da sanal iş yapıyor sonuçta :)

Sanal şeylerde al-sat çok geniş bir konu tabii, domain, site, hosting, bitcoin vs bunlar uzar gider.. Küçük bir sermaye ile alıp bu tür şeyleri alıp yükseğe satmak. Amaç bu...

Sanal şeylerde içerik ve hizmetlerde çok seçenek var; grafik, metin, tasarım, kodlama vs vs uzar gider..

Sanal içerik konusu ise tv dediğimiz şey aslında ise yazı yazmak veya video üreterek youtouberlık gibi şeyler var zaten malum en popüleri... Şimdi mesele şu ki eğer youtuberlık yapmakla ilgilenmiyorsak neler yapabiliriz ve neler var bu alanda aslında. Tabii içerik dediğimizde sadece aklımıza video veya yazı üretmek değil seneryo veya metin yazarlığı olarakta daha fiziki anlamda da düşünebiliriz.

Tabii burda bri ayrımda karşımıza çıkabilir ben firmalara mı çalışayım içerik konusunda yoksa kendimize mi? Buda bir ayrım olabilir tabi bununla beraber bir başka şeyde akıla gelebilir; kısa vadeli mi uzun vadeli kazançlar için mi çalışmalıyım.?.

Şimdi ben burada biraz başa dönüp, çalışmıyor veya çalışıyor ama olan kişi içi kazanç konusunda sanal işlere yani fiziki olmayan konulardaki kazançlarla ilgili nasıl olmalı zihnimiz ona biraz bakacağım..

Yani özetle şuraya vardık, çalışıyorum veya çalışmıyorum ama gelir elde etmem laızm vea biri işle ilgilenip boş bunalımda olmalalıyım konusu..

Serbest olarak yapılacak işlerde fiziki al-sat veya hizmeter tabiki geniş bir alan ve burda ilk akla gelen şeyi pazar yerie veya ilan sitelerinde letgo, n11, sahibinden gibi sitelerde al-sat yaparak kazanç elde edebileceğimiz ve bunun dışında tamamen fiziki olmayan sanal al-sat ve hizmet/içerik konularıda var önümüzde gelir elde etmek isterken.

Şimdi burada aklımıza iki şey gelmeli; "ben bu sanal işlerde yurt içi mi yurtdışı mı çalışmalıyım.?"

Dövizin yüksek olması sebebiyle ilk aklımıza yurt dışı gelebilir gelmelide ama burada asıl bakacağımız şey bu olmamalı ve önce ben yapı ve kişilik ve yetkinlik olarak neye daha uygunum olmalı..

Eğer Türkiye de insanlarla iletişimde çok sorun yaşıyorsanız burda hemen keskin bir karar verebilirsiniz yurtdışı diye ama sonra şunu da düşünmemiz gerekir ya "bende sorun varsa?" deyip kendimize de bir çeki düzen verip yurtiçi işler yapabiliriz

Sonrasında bakacağım şey, "ben ne konuda bilgi sahibiyim ve onunla mı devam etmeli o alanda mı iş yapmalıyım" yoksa "hangi şeyde çok kazanç var ve ben bilmesemde ona yönelmeliyim ?" olabilir.

Bunları yapmadan bir şeye girişmek doğru gözükmüyor. Bu şekilde bir zihin haritası ve yol haritası yapabilir olmak muhtemelen başarı ve kazancımızı kesinleştirebilir. Öbür türlüsü biraz karambol olacaktır ve kendimize yardım etmeyecektir kazanç ve gelişim anlamında.

Ekonomik Krizde Kişisel Bunalımdan Çıkmak sorusunun cevabı aslında tamamen kendimize yapacak iş bulmak ve üretmek olmalı...


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags