Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated

Sınırkişilik (Borderline) Sevgilinizle Nasıl Geçinebilirsiniz?

2019-04-25
By: gercekgelisim
Kategori: gerçek gelişim
Sınırkişilik (Borderline) Sevgilinizle Nasıl Geçinebilirsiniz?

Bu çok zor bir soru ve hatta cevabı sınırkişilik bir sevgilisi olan çoğu kişi için "imkansız" diye de bakibilir, ama bunu mümkün kılmanın yolları var. Elbette bu büyük bir efor gerektirir bir sınırda kişilikle bir hayatı paylaşmak. Ya da tam tersine az efor gerektirir eğer ona tahammül etmeyi başarırsanız ama eğer sevgi, saygı ve samimiyet ve sadakat üzerine bir ilişki beklentiniz varsa bu iş size kolay olmayacaktır. Çünkü karşınızda sürekli ona karşı geçmişte iyi olarak  yaptıklarınızı hiç umrunda olmadan unutup geçmişte yaptıklarınıza hiç bir anlam yüklemeyen ve sürekli şuan üzerinden sizi yargılayan ve istekleri sürekli büyüyerek değişen, sizi her fırsatta yargılayan ve son derece menuniyetsiz olan, manevi ve maddi gereksinimlerinde doyumsuz biri var. Ve böyle bir kişi ile eşit bir ilişki pek mümkün değildir.

Azlık ve aşırılık arasında sürekli gidip gelen bir zihinle karşı karşıyasınız, ortadan bakmaya ortalama bakmaya çalışmayan,  ve sabırla bir şeyi yapmaya çalışmayan ve empati ile uzaktan yakından alakası olmayan ve size hedefler verip onu başartmaya çalışan ve kendi yapmadklarından bahsetmeden sizi her seferinde şok etmek ve yargılamakta hiç tereddüt etmeyecek ve dilininde ve üslubununda sınırı ve ölçüsü olmayan biri olabilir sınırkişilikler...

Öncelikle sınırkişiliklerle herkese konuştuğunuz gibi konuşamayacağınızı bilin. Çünkü normal bir kişilik eleştiri kabul edebilir bir düzeyde ama sınırkişilikler asla kabul etmezler ve slogan bir sözleri vardır "şikayet etme" diye.. Ve sizin her haklı ve doğal ifadenizi onlar "şikayet etmek" olarak kabul ederler ve bunu size çok sert şekilde fade ederler. Bu yüzden onlara bir eleştiri yapmak isterken 10 kez düşünün veya en azından çok naif ve doğru zamanda söyleyin, aksi takdirde sizi perişan edeceklerdir ve yine özür dileyecek olan siz olacaksınızdır yaptığınız eleştirinin sonunda.

Bu anlamda onun değişkenliklerine ve yaptığı hatalara ve sorumsuzluklarına ve kendini merkeze koyup sizi yargılamalarına pek takılmamanız ve sadece akışta olmanız gerekir yani onu yönlendirmeye ve olumlu yönde değiştirmeye çalışmak sizin yapabileceğiniz bir şey değildir.

Öncelikle şunu bilmek gerekirki, siz onu mutlu etseniz de etmeseniz de sizden nefret etme ve sizi sevme hali döngü olarak devam ediyor ve bu süreçte eğer sizden nefret ediyor veya memnun değilse üstüne gitmemeniz ve sizi affetmesinin zaman alacağını bilmeniz gerekir. Bu süreçte onunla zihninizde kavga etmeyin ve onu yargılamayın. Yani temel kural onun size gelmesini ve sakinleşmesini beklemektir. Aksi yapacağınız herşey ne kadar haklı ve doğru konuşsanızda  ona "bağırmak" olarak gelecektir. Ve bu bağırma halinizden onlar asla hoşnut olmazlar. Bu anlamda kendinizi ona endekslemeden onun etrafında dönmeden yaşamayı öğrenmeniz gerekir.

Bunu başarırsanız ve nazik olursanız, zamanla her şey hem sizin hemde onun için güzel olacaktır. Sizden nefret ettiği dönemlerde ise sizden ilgisini çekmesine üzülmeyin çünkü bu geçici bir durumdur. Bu noktada ise onu şaşırtmaya çalışın ve yeni şeyler söyleyin.

Burda temel nokta, onun her söylediğinizi sizin ifade ettiğiniz şey olarak anlamayacağını baştan kabul etmenizde yatar. Yani siz ne derseniz deyin, sınırkişilik sevgiliniz onu başka şekilde anlayacaktır, çünkü onlar söylenene değil söylenenin onlar açısından farklı açılardan ne ifade ettiğine bakarlar. Mesela sınırkişilik sevgilinizle uzktsını siz onu mutlu etmek için resiminizi çekr gönderirsiniz o sizi bende uzakta hayatın keyfini çıkarıyor diye yargılar. Yani onun meselesi kendisinin iyi sizin kötü durumda olmanızın onun için sorun olmadığıdır. Bununla birlikte sınırkişiliklerin en önemli özelliği sizin onun ihtiyaçlarını o hiç söylemeden bilmeniz ona hizmet etmeniz gerektiğidir. Bu anlamda narsistirler ve kendinlerinin merkeze konup kendinlerine hizmet edilmesini beklerler.

Bu noktada eğer kavga etmeye başlarsanız sakın onunla haklılık yarışına girmeyin ve söylediğinizi söyleyip sonra onun her söyleyeceği şeye haklısın tamam evet seni seviyorum gibi sözlerle onu onaylayarak onu şaşırtın. Bunu yapmazsanız kavganız veya tartışmanız asla bitmeyecektir ve onu sorunlu yanını dahada alevlendireceksinizdir.

Siz ne kadar anlasanız da anlamasınızda şunu bilmeniz gerekirki sizin çin anlam ifade eden şeyler onun için çoğu zaman anlam ifade etmez, onun için yaptıklarını yapacaklarınızı ne kadar anlatsanız hatırlatsanızda onlar inanmadıkça onlar için bir anlamı yoktur.

Bu yüzden onu yargılamaktan, sorgulamaktan ondan bir şeyler beklemekten vazgeçin, sadece sevginizi ve ilginizi gösterin. Çünkü onlar hatalarının bulunmasından ve yüzüne vurulmasından nefret ederler. Ve sizinle bu konuda asla uzlaşmayacaklardır. Onlar öyle düşünüyorlar çünkü ve öyle inanıyorlar. Bunu değiştiremezsiniz.  Onun için esas olan şeyler sizin için olanlarla çoğunlukla aynı olmayacaktır. Siz sevgiye, özveriye, meramete, hoşgörüye ve saygıya inanırken onlar bunun birer drama olduğunu düşünebilirler. Yani onlar için çoğu şey zamanında anlamlıdır. Zamana bırakmanız ve onun ilerleyişini sevginiz ve çabalarınızla desteklemekten başka yapacağınız şey yoktur.

Ona tavsiye olsa da bir konuda akıl vermekten kaçının eğer yaptıysanızda bununla ilgili ısrarda bulunmayın ve tavsiyenizin önün sevginizi çıkarın. Aşırı sevgiyi ise göstermeyn çünkü aşırı sevgi sonunda onlar kendilerini zayıf hissederler ve tüm güçleri tükenir. Onların uzlaşmaz, sinirli ve anlaşılmaz halleri aslında güçlü halleridir. Bunu yok eden şey ise sizin aşırı olarak yüklediğiniz herşeydir sevgi gibi ama sonuçta onlar bundan 3-5 saat geçmeden sıkılıp başka bir anlaşılmaz moda gececeklerdir.

Kısaca borderlinelar 3-5 tane mod arasında gidip gelirler. Bu modları öğrenin ve sağlıklı yetişkin modunun en ideal modu olduğunu bilin ve bu modda olmasını bekletin değillerse de yapabileceğiniz pek bir şey yok, onu faza terörize etmeden kendinizde tutmaya çalışabilirsiniz.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags