Ömer D. Vural
Ömer D. Vural
@gercekgelisim
  About
  • Followers 1
  • Following 1
  • Updates 55
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu.

Umut etmek dışardan; uzaktaki istektendir.
Uzaktaki hedef ise hep acizlik hissi gönderir.
Siz şuan sizde ait olanlara odaklanın
Sahip olduğunuz şeyler veya fikirler zaten
size ait GELECEK umutlardır. Böyle düşünürseniz
kendinize güvenerek çalışabilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarının verdiği yöntemler yeterince doğru olsaydı, isteklerimiz gerçekleşmediği zaman hayalkırıklığı da yaşamıyor olmamız da gerekirdi değil mi? Ama nedense kişisel gelişim okuyan biri olarak yaşadığımız hayalkırıklığı duygusu eskisi kadar nerdeyse yer yer daha fazla oluyor. Peki kitaplarında "şiddetli" veya "çok istemeyi" önerenler isteklerimiz olmayınca nasıl olmamız gerektiğini de yeterince öğretiyorlar mı bize?

  Followers
psikologmerve
  Recently Rated

Kişisel Gelişim, Geçmiş ve Modern İnsan Karşılaştırması

2019-05-02
By: gercekgelisim
Kategori: gerçek gelişim
Bilinen mantığı ile insanı aşırı iyimser ve atılgan yapan kişisel gelişim düşüncesinin, insanın gerçekteki doğasına ve dünya yaşamı şartlarına göre eksik bilinçli, çok fazla yan etkileri ve olumsuz sonuçları olacak şekilde bir zihin yapısı oluşturduğunu ve fazlaca iyimser olduğunu iyice anlamamız gerekir artık.

Yoksa,
insan sürekli kişisel gelişim okuyarak kendini habire motive etmesi sonucunda, olur olmadık herşeyde kendine pohpohlayıcılığı ilke edinip kendisine mutlak “mutluluk ve başarı” dolu bir hayat tarifi edinirse, zamanla hesaba katmadığı insan doğası özellikleri ile hayatı çoğu zaman başarı ve mutluluk elde etmek bir yana yaşamı hayalkırıklıkları dolu olabilir. Bu anlamda okur isteklerini geçersiz kılacak hataları tekrar tekrar yapabilir, sebeplerinin kişisel gelişimin yeterince anlatmadığı insan doğası ve çevresel şartlar ve diğer şeyler olduğunu farketmeden sürekli aynı kısır döngüde dönebilir..


Şunuda iyi bilmek gerekir ki, modern insan irade yani kendini yönetme anlamında aslında eski çağların insanına göre çok geridedir çok gelişmiş sanıldığının aksine . Her ne kadar yaptığımız icatlardan ve teknolojideki ilerlememizden kendimizi gelişmiş insan saysak da, bu gelişmişliğimiz kendini yönetmedeki irade ve zihin kontrolü olarak istikrar anlamında 100 yıl önceki insana göre belki 1000 yıl önceki insana görede çok geridedir. Çünkü araçlar kullandığımız araçlar çoğladıkça ve daha çok şey tüekttikçe zihnimiz daha dağınık halde geldi. Eski çağın ortalama insanından zihinsel güçlülük olarak tek farkımız, daha çok şey biliyor ve daha çok araç kullanıyor olmamızdır ve belkide daha az şiddet yanlısıyız.

Eski çağ insanına göre hayattan çok daha geniş beklenti ve taleblerimiz var ve sorunda burda başlıyor. Hem çok şey bekliyoruz hayattan hemde çok istikrarsız ve iradesisiz eski insana oranla. Maalesef bu isteklerimizide elde edecek şekilde kendimizi yönetmeyi gerçekten bilimiyoruz modern insan olarak. Modern insan dediğimiz insan zihinsel güç ve psikoloji anlamında sandığımızdanda çok daha zayıf aslında ve biz farkında değiliz.  Çünkü insanı geçmişle karşılaştırırken sadece teknolojik olarak karşılaştırma sonucuna insanlığı çok ilerde gördüğümüz için kendimizi de gelişmiş sayıyoruz. Ama şunu unutuyoruz eğer gerçekten güçlü olsaydık bu kadar ortalama bir çabanın yani kişisel gelişim kitaplarından medet ummazdık.Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags