Psikolog Hilal Demirtas
Psikolog Hilal Demirtas
@hilaldemirtas
  About
 • Followers 0
 • Following 0
 • Updates 5
  İstanbul   psikolobi.webnode.com.tr/   Joined October 03, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında çeşitli kurumlarda iş hayatı ve motivasyon üzerine çalışmaları olmuştur. Birçok sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak bulunmuş ve projelere destek vermiştir. Akabinde İstanbul Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi yüksek lisans eğitimi alarak bu çalışmalarını "mobbing (psikolojik taciz)" üzerine derinleştirmiştir. 

Yas dönemi, boşanma süreci, alt ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, problem davranışlar, cinsel kimlik karmaşası gibi konulara yönelik çalışmalarda bulunmuş ve ayrıca otizmli çocukların ailelerine yönelik eğitim danışmanlığı yapmaya devam etmektedir. Ebeveyn danışmanlığının yanı sıra çocuklarda kaygı, teknoloji bağımlılığı, çocukluk depresyonu, stres, okula uyum süreci, ders çalışma ve sınava hazırlanma teknikleri, yetişkinlerde kilo verme, sigarayı bırakma, kariyer planlama gibi konularda danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Terapi Teknikleri

 1. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi
 2. Filial Terapi (Çocuk-Ebeveyn)
 3. Dışa Vurumcu Oyun Terapileri

 • Terapötik Hikaye Anlatma
 • Sanat Terapisi
 • Kum Tepsisi Terapisi
 • Kukla Terapisi

 1. Masal Terapisi
 2. Bireysel Yaşam Koçluğu & NLP
 3. Bilişsel Davranışçı Terapi
  Followers
  Recently Rated

Sınırlı Seçenekler Sistemi


By HilalDemirtas , 2019-02-12

Dokuz yaşındaki bir çocuğun, arkadaşına vurduğu için okuldan evine gönderildiğini düşünelim. Babası ona uzun uzun nutuk çekiyor ve sonunda bir tokat atıyor. Çocuk babasının kuralını nasıl algılamıştır? Babası sözleriyle, “okulda söz dinlemelisin” diyor ama dayak atarak farklı bir mesaj veriyor, “vurmak sorunları çözer”. Bu çocuk bir sorunla karşılaştığında meseleyi nasıl çözecektir? Elbette ona öğretilen yöntemle. Ebeveynlerin çoğu, yanlış davranışa son verme ve kuralları öğretme konusunda yanlış mesaj verir.

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?


By HilalDemirtas , 2019-01-14
Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?

Mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesi yanında, anne babasına sorduğu cinsellikle ilgili soru ve cevapları kapsar.  Mahremiyet eğitimi ise cinsel bilgilerin yanında daha çok kendisinin ve diğer insanlarının özelinin/özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir. Mahremiyet eğitimi anne baba tarafından verilir. Bu eğitimin verilmesi çocuğun ruhsal ve cinsel açıdan korunması adına çok önemlidir.

Çocuklarda Stres


By HilalDemirtas , 2018-11-19
Çocuklarda Stres

Çocuğun Stres Altında Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediliyorsa bu durum çocuğun kendisini stres altında hissediyor olmasından kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, gözlenebilir endişe hissi, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken aktivite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocuğun belirtileridir.
 • Aniden ortaya çıkan şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.
 • Davranışlarını kontrol edememe hali.

Çocuklarda Öfke Kontrolü


By HilalDemirtas , 2018-11-07
Çocuklarda Öfke Kontrolü

Çocuklarda öfke gelişimsel sürecin doğal bir parçasıdır. 18 ay sonrası anneden kopan çocuk istediklerini yapmak ve bireyselleşmek yolunda öfkeye ve saldırganlığa başvurabilir.

Çocuklarda öfke sorunu dediğimiz duruma en sık 1,5 - 3,5 yaş arasında rastlarız. Çocuğun zor bir süreçten geçmesi bu durumun nedenidir. Bireyselliğini keşfeden ve yalnız olmak isteyen çocuk sık sık öfkelenebilir. 18 aya kadar kendisini annesiyle bir bütün olarak gören çocuk bu süreçten sonra bireyselliği keşfeder. Her şeyi yalnız yapmak ister. Anneden kopuş döneminde istediklerini kabul ettirmek amacıyla çocuk sürekli ağlamayı, öfkelenmeyi ve saldırgan davranışlarda bulunmayı seçebilir. Eğer aile bu davranışlar karşısında doğru davranmazsa bu geçici dönemsel davranışlar çocuğun karakteri haline gelebilir.

Oyunun Gücü


By HilalDemirtas , 2018-10-24
Oyunun Gücü

Öğrenme süreci, bebek henüz anne karnındayken duyu bütünlemeyle başlar ve doğumdan sonraki süreçte, duyusal gelişimle birlikte devam eder. Bebek için artık çok daha heyecan verici ve karmaşık bir öğrenme süreci başlamıştır. Uyaranların hepsinin dozu giderek artmaktadır ve değişen bu yeni duruma vücudunun adapte olması gerekmektedir.

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı


By HilalDemirtas , 2018-10-07
Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

2000'lerin başında internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte medyanın çocuklara sunduğu özellikle eğitimsel olanaklara ilk başta tüm yetişkinler sıcak bakmıştır. Ancak zamanla birçok ebeveyn çocukların bilgisayar ve tabletleri ödev ve araştırmalar dışında kullandığını fark etmiştir. Bu durumun oluşturduğu olumsuzluklar neticesinde çocukların sağlıklı fiziksel gelişimi, sosyal ilişkileri ve özellikle psikolojik gelişimlerinin olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür.