Klinik Psikolog-Psikolog Şebnem Gülcü
Klinik Psikolog-Psikolog Şebnem Gülcü
@klinik-psikolog-psikolog-ebnem-glc
  About
  • Followers 13
  • Following 1
  • Updates 23
  Bursa   Joined November 19, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimini aldı ve Klinik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesinden Aile Danışmanlığı Eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümüne devam etmektedir. Madde bağımlılığı, öfke, depresyon, panik atak, panik bozukluk, kaygı, sosyal anksiyete, boşanma, doğum sonra depresyon, travma, bağımlılık gibi konularda bireysel, çift, aile, çocuk ,ergen danışmanlığı ve terapi desteği sunmaktadır.

  Followers
admin Fatma Avseren Burcud Rukiye Ceyhan Nur deniz123
  Recently Rated

Boşanmak Sorunları Çözer Mi?

2019-01-22
By: Psikolog Şebnem Gülcü
Kategori: Aile Danışmanlığı
Boşanmak Sorunları Çözer Mi?

Kimse boşanmak için evlenmez yine de eşleri boşanma noktasına götüren birçok sebep vardır. Çevrenizde aşina olduğunuz konulardır. Bunlar; ekonomik zorluklar, eşlerin ailelerinden kaynaklanan sorunlar, eşlerin arasında yeterli sevgi iletişiminin olmaması, hastalıklar, çocuk yetiştirme konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, cinsel problemler, çocuk sahibi olamama, eşlerden birinin diğerini aldatması, aile içi şiddettir. Ayrıca, eşlerden birinin ruhsal bozuklukları, eşlerden birinin alkol veya madde bağımlılığı, kumar gibi alışkanlıklarının olması, eşlerin arasındaki kültürel farklılıkların soruna dönüşmesi, eşlerin birbirlerinin kişisel değişimlerine ve gelişimlerine ayak uyduramamaları, eşlerin evliliğin gerektirdiği rol ve sorumlulukları üstlenmekten kaçınmaları gibi birçok olay sizi boşanmaya götürebilir.

BOŞANMAK BU PROBLEMLERİ ÇÖZER Mİ?

Boşanma sonrasında kişilerin evli çiftlere kıyasla daha fazla problem yaşadıkları görülmektedir. Ruhsal problemler, mutsuzluk, sağlık problemleri, ölüm oranlarındaki artış, sosyal izolasyon, düşük yaşam standartları ve en önemlisi çocuk yetiştirmede yaşanan zorluklar boşandıktan sonra artış gösteren problemlerdir. Boşanma sonrasında kendisini toparlamakta zorlanan, depresyon belirtileri göstermeye başlayan, kendisini her zamankinden daha öfkeli ve daha tahammülsüz hisseden, yalnızlık ve çaresizlik duyan, işine veya yeni hayatına uyum sağlamakta zorlanan, konsantrasyon güçlüğü yaşayan kişiler bir uzmana başvurmalıdırlar. Siz de bu sorunlardan en az birini yaşıyorsanız, uzman arkadaşlarım ve bana danışabilir, destek alabilirsiniz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Boşanmadan Önce

Boşanma kararınızı bir kez daha düşünün. Boşanmadan önce her yolu denemiş olduğunuzdan emin olun. Aile danışmanına başvurmayı deneyin. Etkili iletişim ve problem çözme becerilerinizi geliştirerek yeniden deneyin. Eğer boşanmaya karar verdiyseniz en azından bir müddet ayrı yaşayarak bu düşüncenizi sınayın.

Boşanma Sürecinde

Sizi yıpratacak her türlü yaşantıdan boşanma süreci boyunca uzak durmaya çalışın. Yeni hayatınızda boşandıktan sonra karşınıza çıkabilecek her türlü zorluğu önceden fark etmeye çalışın ve çözüm planları oluşturun. Çocuklarınızı boşanmayla ilgili mal paylaşımı, nafaka, mahkeme gibi konulardan ve tartışmalardan uzak tutun. Çocuklarınıza karşı tarafı asla kötülemeyin. Unutmayın ki boşanan sadece sizsiniz. Onların anne veya babalarından boşanmak gibi bir şansları yoktu.

Boşandıktan Sonra

Tüm bu süreçleri geçirip boşandıysanız, aceleci davranmayın ve yeni hayatınıza uyum sağlamak için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Boşandıktan sonra çocuklarınızın karşı tarafla görüşme zamanlarına itina gösterin. Çocuklarınızın bakımı ve disiplini konusunda boşanmış olsanız da eski eşinizle zaman zaman bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunun.

 


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags