Klinik Psikolog Nazlıcan Balaban
Klinik Psikolog Nazlıcan Balaban
@kln-psk-nazlican-balaban
  About
  • Followers 2
  • Following 0
  • Updates 0
  www.instagram.com/nazlican.balaban/   Joined October 16, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünden  3.11 ortalamayla burslu bir şekilde mezun oldum.  Daha sonra, yine aynı şekilde başarı bursu kazanarak, İstanbul Esenyurt Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda Aile Danışmanlığı Eğitimimi de tamamladım.

Mesleğime ilk olarak çocuklarla çalışarak başladım. Şimdi ise, çocuk, yetişkin ve çift alanlarında terapi uygulamaktayım. 

  Followers
omerorman48 fatmatulin
  Recently Rated
2018-10-22
By: Klinik Psikolog Nazlıcan Balaban
Kategori: ÇOCUK
3T

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız 3 t’dir: telefon, tablet ve televizyon.
Birçok ebeveyn bebekleri 6 aylık olduğundan itibaren yemek yedirmeye çalışırken ya da kendisi herhangi bir işle uğraşırken bebeği oyalansın diye; tabletten, televizyondan, telefondan ya da bilgisayardan yararlanmakta. Bu oldukça sık karşılaştığımız bir durum. Peki, bu ne kadar doğru?


Amerikan Pediatri Derneği, 2 yaşına kadar hiçbir şekilde çocuğun televizyon ekranına maruz kalmaması gerektiğini söylemektedir.

Henüz daha hamilelik sürecinde anne adayının vaktinin çoğunu elektronik cihazlarla geçirdiğinde; bebekte gelişim bozuklukları, algılama güçlüğü, zihinsel bazı problemlerle karşılaşabileceği çeşitli araştırmalarda savunulmuştur. Bu durumda; hamilelik sürecinde, dizüstü bilgisayarınızı kucağınıza almadan; masa, sehpa gibi bir zemin üzerinde kullanılabilir. Telefon, tablet gibi elektronik cihazların kullanım süresi sınırlandırılabilir ve mümkün olduğunca kulaklıkla konuşulması tavsiye edilebilir.


Bebeğiniz doğdu, aylar geçti ve artık ek gıdaya başladınız. Onu yedirmek için türlü türlü çabalara giriyorsunuz ve sonunda pes ediyor televizyonun, telefonun, tabletin ya da bilgisayarın önüne oturtup başlıyorsunuz yedirmeye… Bundan başka çarem yok diyorsunuz. Ama, evladınızın üzerine o kadar çok düşerken, bir yandan da gelişimini göz ardı etmiş oluyorsunuz. Ya da kendiniz bir işle meşgulken durmuyor diye, bunu yine yapıyorsunuz. Şimdi, elektronik cihazlar kullanılmadan neler yapılabilir bir bakalım…


Yemek yedirirken, masal ya da müzik dinletebilirsiniz. 1,5 – 2 yaşlarında kaşık çatal tutmaya başladığı için, sizinle beraber yemek yemesini ve yemek yerken, parmaklarını kullanmasını engellemeyin. Bunu yaparken etraf çok kirleniyor derseniz altına eski bir örtü serebilirsiniz. Bu sayede, hem yemek yemenin sosyal bir aktivite olduğunu öğrenir, hem ince motoru (el, parmak gibi ince, küçük hareketler) gelişimine katkı sağlamış olursunuz.


Siz bir işle meşgulken, bebeğiniz 0- 2 yaş aralığındaysa ona dokunması, birbirine vurması için büyük ve kırılmayacak nesneler verebilirsiniz. Ya da yine müzik ve masal dinletebilirsiniz. İçine pirinç, nohut gibi bakliyatlar koyduğunuz pet şişe gibi ağzını açamayacağı şeyler verip, sallayarak farklı sesler çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Sizin gözetiminizdeyken, beraber hamur, nişasta – su karışımı yapıp, dokunmasını sağlayabilirsiniz.    0 – 2 yaş aralığında duyusal uyaranlar önemlidir.


2 – 4 yaş aralığında, kağıtlarla oynamasını (kesme, katlama, yapıştırma) sağlayabilirsiniz. Baskı yaptırabilirsiniz. Beraber parmak oyunları oynayabilirsiniz. Kaba motoru (koşma, yürüme, zıplama gibi büyük hareketler) geliştirecek etkinlikler yapabilirsiniz. Gözlerini kapatıp, eline bir hayvan oyuncağı verip, o hayvanın sesini taklit ederek ne olduğunu tahmin etmesini sağlayacak, tahmin et oyunları oynayabilirsiniz. Boncukları ipe dizmesini sağlayarak, ince motoru geliştiren bir etkinlik yapabilirsiniz. Bu yaşlarda, oyun hamurunu ve su nişasta karışımını sizin desteğinizle kendisi yapabilir.


4 – 6 yaş aralığında, sayı saymayı, sınıflama ve sıralama becerilerini geliştirmek için oyunlar oynayın. Bol bol sohbet edin. Evdeki eşyalarla oyun oynamasına izin verin. Eşyaların ne işe yaradığına dair soru – cevap şeklinde bir etkinlik yapabilirsiniz. Sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayın. Hikâye okuyun ve onunla ilgili sorular sorarak hatırlamasına teşvik edin. Origami gibi etkinlikler yapmasını sağlayabilirsiniz.


Daha ileriki dönemlerde, elektronik cihazları kullanma sürelerini dengeli olmasına özen gösterin. Yasak koymak yerine, süreyi beraber belirleyebilirsiniz. Beraber vakit geçirin; bir film izleyebilir; izlediğiniz film konusunda söyleşi yapabilirsiniz ya da birlikte oyun oynayabilir; belirlediğiniz süre boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Ayrıca Danışman/Yazardan yüzyüze görüşme talebi için randevu istiyorsanız Buradan formu dolurarak bize iletiniz.

Tags