Psk. Melda ÖNER
Psk. Melda ÖNER
@meldaoner
  About
  • Followers 1
  • Following 0
  • Updates 1
  Joined October 14, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

Marmara üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunuyum. Üsküdar Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisans yapmaktayım. Anaokulu ve danışmanlık tecrübem var. Çocuk objektif testleri uyguluyorum. Çocuk problemleri ve ebeveynlerle görüşmeler yapıyorum.

Aynı zamanda Bilişsel davranışçı terapi uygulayıcısıyım. Zaman zaman bizi zora sokan düşünceler ve bunların sebep olduğu olumsuz duygular üzerine danışanlarımla çalışıyorum. Depresyon, Okb, Ergenlerin problemleri, Çocuk sorunları ve gelişim konuları ilgilendiğim alanlardan bazılarıdır. MMPI kişilik testi uyguluyorum  

  Followers
  Recently Rated

Bilişsel davranışçı terapi, güncel olarak uygulanan önemli terapi yaklaşımlarından biridir. Bilimselliği kanıtlanmış, ciddi derecede işe yarar sonuçlar veren bir kuramdır diyebiliriz. Problemlere daha çok düşünce temelli yaklaşmamıza yardımcı olur. Yani esasında şu görüş vardır : Olumsuz duygularımızı olumsuz düşüncelerimiz belirler. Biz eğer kafamızdaki olumsuz ve çarpıtılmış düşüncelere müdahale edebilir ve daha gerçekçi, alternatif düşünceler bulabilirsek duygularımız ve davranışlarımız da buna paralel olarak düzelecektir. Bir olayla ilgili duygularımız o olayla ilgili algılarımızla bağlantılıdır. Seanslarda sıkça kullandığımız bu yöntem; depresyon  okb, anksiyete, panikatak ve daha bir sürü rahatsızlıkta çok fayda sağlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için ulaşabilirsiniz .. 

Kategori: Genel | 0 comments
İstismar ve Çocukları Bu Konuda Bilinçlendirme

İstismar ve çocuklarımızı bu olaydan koruma konularına maalesef son günlerde fazla değinmek zorunda kaldık. Ebeveynler ve çocuklar olarak bu konuda günden güne bilinç kazanmamız ve bunun için de bolca araştırma yapmamız, bilene danışmamız gerekiyor. Bu konularda kendini yeterli görmeyen ya da çocuğuna nasıl anlatacağına tam emin olamayan anne ve babaların bunu ihmal etmeyip bir uzmana danışmalarını tavsiye ediyoruz. Buraya konu hakkında bazı önerilerimi yazdım, ayrıntılı bilgi için lütfen sorun, öğrenin.

2 yaş sendromu / Çocuğuma Neler Oluyor?

2 yaş sendromu denilen bu durum 16-42 ay aralığında görülebilir. Çocuğun gelişimine göre farklı zamanlarda başlayan bu sendrom, aileler tarafından paniğe sebep olsa da çocuğun geliştiğini gösteren normal bir dönemdir. Tam bu zamanlarda çocuk yürümeye ve kendi kendine keşifler yapmaya başladığından bağımsızlığını kazandığını fark eder.

DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; bireyin hayatını zorlaştıran, özellikle çocukların akademik başarısının bozulmasıyla kendini gösteren ve ailelerin endişe duyduğu bir konudur. Öncelikle şunu belirtelim, her odaklanma sorunu bulunanda ya da her hareketli çocukta DEHB var diyemeyiz. Uzman görüşü gerekir.

Tuvalet eğitimi


By meldaoner , 2018-10-22
Tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimi, ebeveynlerin zorluk çektiği önemli bir konudur. Tüm bilgilerden önce şunu belirtmeliyiz ki bazen önemsiz olarak gördüğümüz küçük ayrıntılar çocuğun gelişimini, kişiliğini, yetişkin olduğundaki tavırlarını belirler. Bu nedenle her döneminde ona en özenli bir şekilde yardımcı olmalıyız.