Psikolog Merve Baran
Psikolog Merve Baran
@psikolog-merve-baran
  About
  • Followers 1
  • Following 11
  • Updates 90
  Joined September 15, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

Okan Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda pedagojik formasyon belgesine sahibim.Haydarpaşa Numune Hastanesi Psikiyatri kliniği, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Nöropsikoloji laboratuvarı ve Anadolu Adalet Sarayında stajyer psikologluk yapma imkanım oldu.Okan üniversitesi girişimcilik merkezinde gönüllü asistan olarak iş tecrübem oldu. Aynı zamanda okul dışında seminer ve sertifikalar kazanma imkanım oldu.

Bunlar;

Liderler zirvesi İstanbul üniversitesi,23.kariyer ve eğitim günleri Gençlik ve spor müdürlüğü,

Kariyer ve yaşam koçluğu Okan üniversitesi,

Profesyonel iletişim-Motivasyon teknikleri Kariyer sokağı,

Psikoloji günleri Okan üniversitesi,

Çocuk testleri uygulayıcı sertifikasına sahibim.

Aynı zaman da spor psikolojisi sertifikasına sahibim.Spor psikoloğu ünvanım var.

Kariyer hedefim ve hayat felsefem:işinin en iyisini yapan bir psikolog olmaktır.

Saygılarımla.

  Followers
  Recently Rated

Depresyon


By psikologmerve , 2019-01-06
Depresyon

Bize mutluluk veren şey hayatımızdaki zevk aldığımız şeylerdir. Eğer yaşamından ve yaşadıklarından zevk almamaya başladıysan depresyona adım adım yaklaştın yada depresyon girdabının içine girdin bile. Depresyonda olduğunu düşünüyorsan duygu ve düşüncelerindeki değişiminin de farkına varmışsındır. Bu süreçte eski ve yeni kavramı ortaya çıkar. Eski ben ve yeni ben diye kendini kıyaslamaya başlarsın. Ben eskiden daha neşeli biriydim şimdi ise kendimi çok mutsuz hissediyorum dersin kendi kendine. Hayal kurmaktan kaçarsın bazen, nasıl olsa gerçekleşmeyecek diye. Kendini suçlarsın, benim yüzümden dersin günah keçisi ilan edersin kendini. Bunun gibi bir sürü olumsuz düşünceler. Bazı insanlar depresyon geçirmeye daha yatkındır. Genellikle mükemmelliği arayan,kimseyi incitmemeye çalışan,herkesi hoşnut etmeye çalışan, olaylardan çabuk etkilenen kişilerin depresyona yakalanma ihtimali çok yüksektir.

Kategori: Psikoloji | 0 comments

Korkularımız


By psikologmerve , 2019-01-02
Korkularımız

Korku nedir?

Kişiden kişiye değişen bir çok tanımı vardır. Herkesin korkuyu tanımlama şekli başkadır. Bana göre korku, yüzleşmekten korktuğumuz duygu, düşünce ve davranışların bizde bıraktığı olumsuz etkidir. Yüzleşemediğimiz her korku bizi daha çok olumsuz düşüncelere sevk eder. Ya başarısız olursam, ya sağlığımı kaybedersem, ya mutsuz olursam, ya para kazanamazsam gibi bir çok olumsuz düşünce bizi en dibe çeker. Bu düşünceler bizi daha öfkeli yapar. İstediğimizi elde edemediğimiz zaman öfkeleniriz. Aslında öfkenin altında yatan sebep korkudur. Korku ile başetmeyi öğrenince öfke yok olur. Öfke ile başetmeyi öğrenince de aynı şekilde korku yok olur.

Sen kimsin?


By psikologmerve , 2018-12-30
Sen kimsin?

Sahi sen kimsin? Bunu kendine sormayalı çok uzun zaman oldu değil mi? Hayatın karmaşasından, kendimizi başkalarına anlatmaya çalışmaktan, sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışmaktan, başkalarını mutlu etmeye çalışmaktan kendimizi unutuyoruz. Bir bakmışız önceliğimiz kendimiz değil de bir başkası ya da başka şeyler olmuş. Önceliğin neyse sen osun aslında. Sor kendine benim önceliğim ne diye sen kendini orada bulacaksındır.

İç sesimiz ne diyor?


By psikologmerve , 2018-12-30
İç sesimiz ne diyor?

Dışardan aldığımız mutluluk geçicidir. İç sesimizin süzgecinden geçmemiştir. Eğleniriz ,gezeriz, film izleriz ve bir çok aktivite.. Geçicidir, anlıktır, kısa sürelidir. Belki de bazen kandırmacadır. Çoğu zaman kendimizden iç sesimizden kaçarız.Onu duymaktan korkarız. Belki de gerçeklerle yüzleşmek istemeyiz. Sessizlikten kaçarız yani kendimizden. Kendimizi duymak için sessizliğe kulak vermeliyiz. Mesela, odanda otururken bir anda sessizlik olur ve bir boşluğa düşme hissini yaşarsın. Sessizliği hemen doldurmaya çalışırsın. Televizyonu açarsın,müzik dinlersin benzeri şeyler.. Aslında sen kendinden kaçarsın. İç sesin tam konuşacak olur sen onu susturursun. Artık sence iç sesini duymanın zamanı gelmedi mi?