Psikolog Pınar Çiftçi
Psikolog Pınar Çiftçi
@psikolog-pinar-ifti
  About
  • Followers 0
  • Following 0
  • Updates 13
  Joined October 06, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

Doğuş Üniversitesi'nde tam burslu ingilizce psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans döneminde çeşitli danışmanlık merkezlerinde ve rehabilitasyon merkezinde staj yapmıştır. Mezun olduktan sonra MMPI, Stanford Binet zeka testi, WISC-r ve Objektif testler (14 Adet test) uygulayıcı eğitimini almıştır. Şu anda Kaçuv (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) 'ında Sanatla Hayata Renk Kat Projesi kapsamında gönüllü. Ayrıca Rol Psikoloji merkezinde özellikle çocuk ve ergenlerle çalışmaktayım.

Seminerler

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Hiperaktivite ve Dürtü Bozukluğu

Psikoz ile Çalışmak

Cinsel sorunlar ve Tedavi süreci

Kişilik Bozuklukları ve Tedavi süreci

Yetişkinlerde İlk Klinik Görüşme

Nöropsikoloji ve Nöropsikolojik Testler Çalıştayı (Doğuş Üniversitesi)

Varoluşsal Maruz Kalma Çalıştayı (Doğuş Üniversitesi)

Yaratıcı Sanatlar Terapisi : Estetik Mesafenin İyileştirici Gücü

Objektif Testler

Bender Gestalt , Porteus Labirentleri , Catell 2A Zeka Testi , Denver 2 Gelişim Testi , Ankara Gelişim Envanteri (AGTE) , Gessel Testi , Metropolitan Okul Olgunluğu Testi , Peabody Kelime Anlama Testi , Benton Görsel Bellek Testi ,  Frostig Görsel Algı Testi , Kent Egy , SDÖT , Kinder Angst Korku Ölçeği , Burdon Dikkat Testi.

  Followers
  Recently Rated

Çocuklarla Sanat Terapisi


By pınarciftci, 2018-12-25
Çocuklarla Sanat Terapisi

Sanat.. İnsanlığın var olduğu andan itibaren insanla büyüyen,gelişen,çeşitlenen bir kavram. Ortaya çıkan her eser biricik ve eşsiz. Hissettirdiği duygular da aynı şekilde kişiden kişiye değişiyor. Bu duyguları somut bir şekilde dışa vurmaksa insanda büyük bir rahatlama hissi oluşturuyor.

Sanat.. Çağrıştırdığı ilk kelime yaratıcılıktır genelde. Örneğin bir ressam yeni bir resim yaptığında -yarattığında- içsel dünyasının,özünün bir yansımasını kağıda dökmüş oluyor. Aslında yaratıcılık burda; kendisinden bir parçaya can veriyor olarak tanımlanabilir. İşte bu nedenle sanat, her yaşa uygun bir terapi yöntemidir. Sanat terapisi içeriği nedeniyle çoğunlukla çocuklarla daha kolay çalışılabilen bir yöntem olmasına rağmen yetişkinlerde de faydalı olur. Ancak bu durumda daha fazla cesaretlendirmek yada terapi içeriğini danışanın ilgisine göre yönlendirmek faydalı olacaktır. Ancak bu yazımda özellikle çocuklarla çalışmanın faydalarını anlatacağım.

Çocuklarda Cinsellik Kavramı


By pınarciftci, 2018-10-11
Çocuklarda Cinsellik Kavramı

Cinselliğin ilk olarak ergenlikte başlayan bir süreç olduğuna dair bilinen bir yanlış vardır. Aslında cinsellik, doğumla birlikte başlayan ancak özellikle 3-4 yaş aralığında ilginin fark edilebilir bir duruma gelmesiyle gün yüzüne çıkan bir süreçtir. Ebevynler kendi aralarında bile konuşmaktan çekindikleri bu durumu çocuklarında görmeye genellikle isteksizdirler.

Duyguların Aynası : Bedenimiz


By pınarciftci, 2018-10-08
Duyguların Aynası : Bedenimiz

Günlük hayatta fark etmediğimiz veya fark etsek de önemsemediğimiz bir çok fiziksel rahatsızlık yaşarız. Baş ağrısı,mide ağrısı ve kas ağrıları en sık yaşadığımız sorunların başında gelir. Bazen kendiliğinden kısa süre içinde geçse de bazen de günler sürer ve günlük hayatımızda bizi zorlayabilir ve çoğunlukla bu durumda bir tıp doktorundan yardım isteriz. Ancak bazı fiziksel belirtiler psikolojik kaynaklı olabilir. Peki bu belirtiler neden olur ? Bu belirtileri nasıl tanımlamalıyız ?