• Yazı Ara

 • Yazılar

  Zihin Dedikodusu ve Sakin Kalamama


  By admin, 2019-08-20
  Zihin Dedikodusu ve Sakin Kalamama

  Son zamanlarda iki şey çok ilgimi çekiyor. Birincisi insanın zihninde başkalarını eleştirmesi ve onlarla zihninde kavga etmesi ve insanın basit ve çok zor olaylar karşısında gene zihnindeki kötü ve gereksiz düşünceleri kontrol edememesi ve sakin kalamama sorunu.

  Bi Şey Yapmalı! Kronik Tembelliği (Atalet) Yenmek

  Maalesef çoğumuzun hayatından şikayet ettiği şeylerin temel sebebi, bir şey yapıyor gibi görünüp aslında çok az şey yapıyor olmamızdır. Günün 8 saati iş 8 saati uyku 8 saatinin ise en az 2 saatini yeni bir şeyler yapmaya harcayacakken dönüp baktığımızda nerdeyse hiçbir şey yapmadığımızı görüyoruz. Yerimizde sayıyor olmamızın ana sebebi maalesef bu. Başka bahaneler armaya gerek yok.. Özellikle yaz aylarında koyuverme moduna da giriyoruz ama bu geleceğimiziçin tehlike demek. Zaten toplum olarak boşvermiş, gamsız, plansız, tembel ve umutsuz bir yapıdayız ve bu hayatımızı gerçekten inanılmak çıkmazlara götürüyoruz ve bizler oralara nasıl gittiğimize inanamıyoruz.

  Sınırlı Seçenekler Sistemi


  By HilalDemirtas , 2019-02-12

  Dokuz yaşındaki bir çocuğun, arkadaşına vurduğu için okuldan evine gönderildiğini düşünelim. Babası ona uzun uzun nutuk çekiyor ve sonunda bir tokat atıyor. Çocuk babasının kuralını nasıl algılamıştır? Babası sözleriyle, “okulda söz dinlemelisin” diyor ama dayak atarak farklı bir mesaj veriyor, “vurmak sorunları çözer”. Bu çocuk bir sorunla karşılaştığında meseleyi nasıl çözecektir? Elbette ona öğretilen yöntemle. Ebeveynlerin çoğu, yanlış davranışa son verme ve kuralları öğretme konusunda yanlış mesaj verir.

  Boşanmak Sorunları Çözer Mi?


  By Psikolog Şebnem Gülcü, 2019-01-22
  Boşanmak Sorunları Çözer Mi?

  Kimse boşanmak için evlenmez yine de eşleri boşanma noktasına götüren birçok sebep vardır. Çevrenizde aşina olduğunuz konulardır. Bunlar; ekonomik zorluklar, eşlerin ailelerinden kaynaklanan sorunlar, eşlerin arasında yeterli sevgi iletişiminin olmaması, hastalıklar, çocuk yetiştirme konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, cinsel problemler, çocuk sahibi olamama, eşlerden birinin diğerini aldatması, aile içi şiddettir. Ayrıca, eşlerden birinin ruhsal bozuklukları, eşlerden birinin alkol veya madde bağımlılığı, kumar gibi alışkanlıklarının olması, eşlerin arasındaki kültürel farklılıkların soruna dönüşmesi, eşlerin birbirlerinin kişisel değişimlerine ve gelişimlerine ayak uyduramamaları, eşlerin evliliğin gerektirdiği rol ve sorumlulukları üstlenmekten kaçınmaları gibi birçok olay sizi boşanmaya götürebilir.

  Çocuklarda Tikler ve Çözüm Önerileri


  By Klinik Psikolog Elif Demirci , 2019-01-15
  Çocuklarda Tikler ve Çözüm Önerileri

  Tik Nedir?

  Tekrarlayan, kişinin isteği dışında olan, amaçsız ve uygun olmayan hareket ve seslere tik adı verilmektedir. Motor ve Vokal olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur. Motor tikler; hareket ile ilişkilidir. Göz kırpma, el-kol hareketleri, dudak ısırma, omuz silkme, burun büzmek, yüz buruşturma, kaş kaldırma vb. şekilde görülmektedir.
  Vokal tikler ise, kişinin ses çıkarmasıyla ilişkili olan tiklerdir. Burun çekme, öksürme, boğaz temizleme, öksürme, homurdanma çeşitli sesler çıkartma vb. şekillerde görülmektedir.

  Günlük Yaşantımızda Sıkça Tabir ve Tecrübe Ettiğimiz Stres

  Kişinin öz güveni, iyimser bakışı, psikolojik açıdan esnek oluşu ve sahip olduğu çevresel destek (örneğin aile, arkadaşlar, iş yaşamı kaynaklı destekler) gibi karakteristik özellikleri stresli durumların daha iyi üstesinden gelebilme becerisi ile ilişkilendirilmiştir (Declercq et al. 2007; Taylor & Stanton, 2007).

  Çocuklarla Sanat Terapisi


  By pınarciftci, 2018-12-25
  Çocuklarla Sanat Terapisi

  Sanat.. İnsanlığın var olduğu andan itibaren insanla büyüyen,gelişen,çeşitlenen bir kavram. Ortaya çıkan her eser biricik ve eşsiz. Hissettirdiği duygular da aynı şekilde kişiden kişiye değişiyor. Bu duyguları somut bir şekilde dışa vurmaksa insanda büyük bir rahatlama hissi oluşturuyor.

  Sanat.. Çağrıştırdığı ilk kelime yaratıcılıktır genelde. Örneğin bir ressam yeni bir resim yaptığında -yarattığında- içsel dünyasının,özünün bir yansımasını kağıda dökmüş oluyor. Aslında yaratıcılık burda; kendisinden bir parçaya can veriyor olarak tanımlanabilir. İşte bu nedenle sanat, her yaşa uygun bir terapi yöntemidir. Sanat terapisi içeriği nedeniyle çoğunlukla çocuklarla daha kolay çalışılabilen bir yöntem olmasına rağmen yetişkinlerde de faydalı olur. Ancak bu durumda daha fazla cesaretlendirmek yada terapi içeriğini danışanın ilgisine göre yönlendirmek faydalı olacaktır. Ancak bu yazımda özellikle çocuklarla çalışmanın faydalarını anlatacağım.

  Türkiye'de Ensest! Ne Yapabiliriz?


  By CagriPek , 2018-10-26
  Türkiye'de Ensest! Ne Yapabiliriz?

      Sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada sessiz çığlık oluyor-olmaya devam ediyor, ensest… Hangi toplum veya ülke olursa olsun, ensest vakaları asla haber almıyor. Ensest mağdurlarının yardım çığlıkları adeta sessizlikte kaybolup gidiyor. Peki nedir bu ensest? En kaba tabiriyle, birbiriyle evlenmesi kanuni olarak yasak olan insanların cinsel olarak beraber olması.

  MUTLULUK


  By Klinik Psikolog Nazlıcan Balaban , 2018-10-25
  MUTLULUK

  İnsanlar, mutluluğun peşinde koşmaktan; onun kendilerine ulaşmış olduğunun ve aslında kendilerinde var olduğunun bile farkına varmıyorlar. Mutluluk, bir duygudur; süregiden bir durum değildir. 

  Bilişsel davranışçı terapi, güncel olarak uygulanan önemli terapi yaklaşımlarından biridir. Bilimselliği kanıtlanmış, ciddi derecede işe yarar sonuçlar veren bir kuramdır diyebiliriz. Problemlere daha çok düşünce temelli yaklaşmamıza yardımcı olur. Yani esasında şu görüş vardır : Olumsuz duygularımızı olumsuz düşüncelerimiz belirler. Biz eğer kafamızdaki olumsuz ve çarpıtılmış düşüncelere müdahale edebilir ve daha gerçekçi, alternatif düşünceler bulabilirsek duygularımız ve davranışlarımız da buna paralel olarak düzelecektir. Bir olayla ilgili duygularımız o olayla ilgili algılarımızla bağlantılıdır. Seanslarda sıkça kullandığımız bu yöntem; depresyon  okb, anksiyete, panikatak ve daha bir sürü rahatsızlıkta çok fayda sağlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için ulaşabilirsiniz .. 

  Kategori: Genel | 0 comments

  Kendini Keşfetmek


  By Nurdane Varış , 2018-10-22
   Kendini Keşfetmek

      Her şey istemekle başlar…

      İnsanlar hem okul hayatında hem iş hayatında başarılı olmak ister, zengin olmak ister, daha güzel bir evi olsun ister, sigarayı bırakmak ister ve insanın istekleri hiçbir zaman bitmez. Çünkü hayattan sürekli bir şey istemek ilerlemektir aslında. Her insan her yaşta farklı istekte bulunur ve insanların bu istekleri yaşlandıkça azalmaya başlar. Ayrıca bunların gerçekleşmesi için hiçbir çaba göstermezsek bunlar dilek ve temenniden ileri gitmezler. Sonradan da keşkelere dönüşür... İşte bu istekleri yönlendirmek için ilk başta kendinizi keşfetmeyi hedeflemeniz ve bu yolda kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerek.  

  Yüzleşmenin Getirdikleri


  By begumugurgel , 2018-10-22
  Yüzleşmenin Getirdikleri

  Anıları hatırlama biçimimizin ne kadar aldatıcı olabileceğini biliyorum. Kendimizi kötü hissettiğimizde hem geçmiş, hem an, hem de gelecekteki olumsuzluklara odaklanırız. İyi hissettiğimizde ise tam tersi olur.

  Geçmişe ait bir olayı üzüntüyle hatırlamaya çalışırsak, olaya ait her parça yıkıcı bir etki yaratır. Sonunda kendimizi pişmanlık, suçluluk, belki kaygı hissederken buluruz.. Bunlar da beraberinde büyük bir değiştirme ya  da düzeltmeye çalışma isteği getirebilir, şöyle yapsaydım böyle yapsaydım diyebiliriz. Daha da kötüsü geçmişi değiştiremeyeceğimizi bilen beynimiz, çözüm için geçmişteki sorunları bugüne getirir. Senaryolar tekrar edebilir ya da şu anda deneyimlediğiniz bir olayı geçmişte yaşadığınız olay üzerinden değerlendirerek tepki verebilirsiniz. 

   / 7